Telefon
Sistemleri

  • İki kullanıcının VoIP kullanarak yaptıkları görüşmeler esnasında, sesler belli başlı kod eklere ayrılır. Bu durumu örneklendirmek gerekirse; bir telefon görüşmesi yaptığımız zaman, bizim sesimiz karşı tarafa, belirli kodekler halinde şifrelenerek internet üzerinden iletilir. Bu gönderme durumunda, ses kodekleri paketler halinde, internet aracılığı ile upload edilir. Karşı tarafın sesi de işlemlerden geçerek kod eklenir ve bu durum sonucunda, ses paketler halinde internet aracılığı ile download edilmiş olur. Bu kod ekleme işleminin süresinde, ortalama olarak saniyede 40 Kbit/saniyelik band genişliği kullanılır. VoIP, arka planda birçok protokol kullanır, fakat bunlardan en yaygın olanı SIP protokolüdür.
  • VoIP, telekomünikasyon maliyetini yüksek oranla azaltır. VoIP sayesinde, telekomünikasyon maliyetini %50 ila %70 arasında azaltabilmeniz  mümkündür. Sabit olan telefon numaranızı taşımanız durumunda, internet aracılığı ile hizmet almaya başlayabilir, nakil olan veya taşınan numaranız karşılığında hiçbir ödeme yapamazsınız.
  • Ip Santral Sistemi sayesinde, şirketinizin iletişimi sağlanırken esnek çözümler sunabilirsiniz. Bu esnek çözümleri, şirket merkezinde bulunan, birçok şubeniz tarafından herhangi bir ücrete tabi olmadan kullanmanız mümkündür. Bu özellik sayesinde, tüm şubeler arasında, ücretsiz  telekomünikasyon hizmeti sağlayabilirsiniz. Bu madde, “Ip telefon nedir?” ve “Avantajları nelerdir?” Sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesidir.
  • Bunun yanında, VoIP kullanılarak yapılan aramalarda, kanal kısıtlaması sorunu yoktur.
  • Windows, Iphone, Android telefonlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde, sabit numaranızı aktif olarak kullanabilir; aramalar yapabilir ve çağrı alabilirsiniz İnsanlar birçok farklı şekilde, bir arada çalışır. Bu birlikte çalışma halinde birçok işbirliği aracı kullanmaya gerek duyarlar. Sesli çağrı için IP telefon, web ve video konferansı, sesli mesaj, masaüstü paylaşım, mesajlaşma ve iletişim durumu gibi birçok işbirliği aracı vardır. Birleşik  iletişim ise tüm bu iletişim araçlarının birleşimini sağlar ve belli bir kurum bünyesinde çalışan personellerin, birlikte çalışma durumunu daha verimli bir hale getirmekte faydası oldukça büyüktür. Tümleşik iletişim çözümleri, Cisco IP telefonlar, şirket içi yazılımlar ve iş ortakları tarafından, bulut sağlayıcılarının sağladığı bir servis olarak kullanıma sunulur.
image